سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
 

MDI پتروشیمی کارون در راه بازارهای جهانی

MDI پتروشیمی کارون در راه بازارهای جهانی
دسته اخبار منطقه       تاریخ 1396/05/23       بازدید ها 36225

اولویت عرضه MDI برای تامین بازارهای داخلی است و مازاد تولید به منظور عرضه در بازارهای جهانی صادر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار نیپنا، فاز دوم مجتمع پتروشیمی کارون که از بهمن ۱۳۹۵ تولید متیل دی فنیل دی ایزوسیانات یا  MDI را آغاز کرده است با تکمیل ۵ زنجیره ارزش از میکرو بنزن با مواد اولیه بنزن و تولوئن و ظرفیت اسمی ۴۰ هزار تن در بازار عرضه و تقاضای بورس کالا وارد خواهد شد.

بر اساس این گزارش پتروشیمی کارون تنها تولید کننده استراتژیک MDI در غرب آسیا است که با کشورهای هند و چین با ظرفیت تولید مشابه درآسیا رقابت می کند، کارخانه تولید متیلن دی فنیل دی ایزوسانات یا MDI تحت لیسانس کماتور سوئد فعالیت می کند که این شرکت نیز از لیسانس داو امریکایی کپی برداری شده است.

علی رضا صدیقی زاده مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون در حاشیه مراسم معرفی فنی گریدهای تولیدی MDI و استراتژی عرضه آن در بورس کالا به فعالان صنایع پایین دست پتروشیمی که یکشنبه ( 22 مرداد) برگزار شد، فرآیند تولید این محصول را مطابق با استانداردهای تست در اروپا عنوان کرد و گفت: پتروشیمی کارون در حال حاضر دو محصول TDI و MDI هر کدام با ظرفیت 40 هزار تن تولید می کند و در کنار آنها محصولات میانی دیگر مثل اسید نیتریک با ظرفیت 90 هزار تن، اسید کلریدریک با ظرفیت 160 هزار تن، آنیلین با ظرفیت 30 هزار تن و نیتروبنزن با ظرفیت 30 هزارتن تولید می کند و 98.5 درصد سهام آن به شرکت پتروشیمی بندر امام تعلق دارد.

وی افزود: با برگزاری این مراسم و معرفی محصول درحال بازاریابی برای MDI در بازار داخل هستیم و محصول عمده دیگر شرکت یعنی TDI درحال حاضر 50 درصد ظرفیت تولید در داخل عرضه می شود و نیم دیگر آن به بازارهای 20 کشور جهان صادر می شود. در حال حاضر اولویت عرضه MDI برای ما تامین بازارداخل خواهد بود و مازاد تولید به منظور عرضه در بازارهای جهانی صادر خواهد شد.

صدیق زاده در مورد میزان ظرفیت تولید MDI در پتروشیمی کارون گفت: تولید این محصول چون از نظر فرآیندی سخت است به همین دلیل طراحی کارخانه آن معمولا در توناژ پایین خواهد بود و برنامه آینده شرکت بهینه کردن فرآیند تولید و بازاریابی در بازارهای داخلی و خارجی برای عرضه MDI خواهد بود.

وی در ادامه عمده ترین چالش راه اندازی تولید MDI را عدم همکاری لایسنسور سوئدی در زمان راه اندازی تولید عنوان کرد و گفت به دلیل واگذاری سهام کماتور سوئدی به پتروشیمی بندر امام این شرکت در فرآیند راه اندازی کارخانه در سایت حضور نداشت و ما با استفاده از توان داخل و ظرفیت های شرکت هلدینگ خلیج فارس، پتروشیمی شیراز و پتروشیمی تبریز کارخانه را به عرصه تولید رساندیم. امیدواریم که با جلب اعتماد مصرف کنندگان داخلی در صنایع پایین دست پتروشیمی هرچه زودتر بازار تقاضای ثابت برای این محصول را ایجاد کرده و واردات آن را از کشورهایی چون کره جنوبی و چین متوقف کنیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اولویت تامین بازارهای داخلی خواهد بود و از آنجایی که مصرف MDI فصلی است درفصولی که بازار داخل تامین باشد مازاد تولید برای صادرات به کشورهای خارجی ارسال خواهد شد و پیش بینی می کنیم که 50 درصد تولید یعنی 20 هزارتن در داخل مصرف شود.

گفتنی است مراسم معرفی مشخصات فنی متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات MDI و شرایط قیمت گذاری و عرضه آن در بورس کالا با حضور نمایندگانی از مصرف کنندگان این محصول در صنایع پایین دست پتروشیمی و مدیران شرکت های تولید کننده محصولات مرتبط با فوم سخت پلی یورتان و لوازم خودرو و عایق های حرارتی یخچال و فریزر به همت شرکت تجارت صنعت هلدینگ خلیج فارس و شرکت پتروشیمی کارون در هتل هما برگزار شد.

 


ارسال به دوستان



نام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: دوشنبه 23 مرداد 1396     بازدید ها: 36225     دسته: اخبار منطقه     

چهار میلیارد دلار در پتروشیمی مسجد سلیمان سرمایه‌گذاری شد


ظرفیت تولید مجتمع های الفینی 20 درصد افزایش می یابد


لزوم استفاده بهینه از خدمات فنی و مهندسی شرکت های ایرانی


برگزاری اجلاس هم اندیشی روسای مجتمع های پتروشیمی در ماهشهر


هدفگذاری پتروشیمی تندگویان برای افزایش 10درصدی ظرفیت تولید


برنامه ریزی برای افزایش 25درصدی تولید در پتروشیمی کارون


پتروشیمی رازی سالانه ۴۰ شغل جدید برای جوامع محلی ایجاد می‌کند


راه اندازی خط جدید بسته بندی شرکت پتروشیمی غدیر


استقرار سیستم مدیریت ایمنی PSM در پتروشیمی امیرکبیر


تولید پتروشیمی بندرامام به مرز 5 میلیون تن رسید


فاز دوم ۴ قرارداد صنعت پتروشیمی با دانشگاه‌ها سال ۹۷ آغاز می‌شود


گام بلند پتروشیمی امیرکبیر برای کاهش آلودگی محیط زیستی


پتروشیمی فجر تندیس بلورین جایزه سرآمدی و بهبود مستمر صنعت نفت را دریافت کرد


افزایش تولید و فروش پتروشیمی مارون


پیشرفت 42 درصدی پروژه بهینه سازی POLY H پتروشیمی شهید تندگویان



12345

 
شما کاربران عزیز می توانید با عضویت در خبرنامه، آخرین اخبار سایت را در ایمیل خود دریافت نمایید
سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
(PETROCHEMICAL SPECIAL ECONOMIC ZONE)
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه