سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
 

تاکید بازرسی کل استان خوزستان بر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی


تاکید بازرسی کل استان خوزستان بر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی
دسته اخبار سازمان       تاریخ 1396/06/21       بازدید ها 314

بازرس کل استان خوزستان: برای پیشگیری از افول رونق در شهرستان بندرماهشهر بایستی تمامی نهادهای ذی مدخل نسبت به توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اقدام کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، دیروز (دوشنبه 20 شهریور) بازرس کل استان خوزستان ضمن حضور در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با مدیران این سازمان دیدار کرد.

بازرس کل استان خوزستان در این دیدار گفت: رسالت سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، بعنوان تولیت منطقه و نظارت بر کلیات فعالیت شرکتها و خدمت رسانی در جهت تولید صنایع پتروشیمی بسیار حائز اهمیت است. انتظار داریم بیش از پیش صنایع تکمیلی پتروشیمی در این منطقه و در استان خوزستان توسعه پیدا کنند.

محمد آقاجری افزود: با توجه به امکانات ناکافی، صنایع پایین دست در حوزه های مختلف صنایع مادر در استان خوزستان آنچنان که باید توسعه نیافته اند؛ در حالی که عمر صنایع پایین دستی، اشتغال آنها، پایدار تر و همیشگی تر است.

وی تاکید کرد: موادی که در صنایع مادر تولید میشود به سایر نقاط کشور و کشورهای دیگر صادر میشود تا با تبدیل آنها در صنایع پایین دست مجدد به کشور و استان برگردد؛ اما اگر در همین استان صنایع تکمیلی رونق بگیرند این اتفاق با صرف هزینه های کمتر انجام میشود و برکات زیادی دارد.

بازرس کل استان خوزستان با اشاره به رشد مقطعی برخی شهرهای استان خوزستان و رکود و افول آنها پس از چند سال گفت: عدم پیش بینی توسعه و نداشتن استراتژی توسعه ی پایدار و طولانی مدت در برخی شهرهای استان خوزستان باعث شد رشد مقطعی آنها، به رکود و افول منتهی شده و به مناطقی محروم تبدیل شوند. اکنون هم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در زمان رونق قرار دارد و بایستی برای تکمیل زنجیره ها و توسعه صنایع پایین دستی اقدام کرد که تجربه های گذشته در این شهرستان تکرار نشود.

وی اظهار امیدواری کرد که شهرستان ماهشهر با توجه شرایط خاص جغرافیایی که دارد دچار این آسیب نشود و افزود: انتظار داریم مدیریت این منطقه با همکاری تمامی نهادهای متولی صنایع پایین دستی را به طور جد تا حصول نتیجه پیگیری کنند.

در آغاز این جلسه مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، ضمن خیرمقدم به میهمانان سازمان خود، بازرسی را بازوی سازمانها در بهینه سازی امور دانست و گفت: ما همواره بازرسی را به عنوان یک بازوی توانمند در بازبینی و اصلاح عملکرد سازمان خود برای بهینه کردن امور می‌دانیم و در تمامی دوره های بازدید بازرسان سازمان بازرسی، ضمن تعامل دوجانبه از حاصل یافته ها و بررسی های ایشان در جهت بهبود هر چه بیشتر فعالیتهای خود استفاده کرده ایم.

 سیدامید شهیدی نیا، ضمن معرفی اجمالی فعالیتهای منطقه، فقدان مشارکت بانکها و نهادهای مالی را یکی از موانع توسعه در منطقه دانست و گفت: علی رغم اینکه ما در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی هستیم، شرایط اعطای تسهیلات بانکهای مستقر در منطقه، شرایط سرزمین اصلی است؛ لذا برای توسعه صنعت تکمیلی و پایین دست پتروشیمی لازم است نهادهای مالی بسته های حایتی جدید به سرمایه گذاران ارائه دهند.

وی، تزاحم برخی قوانین برای معافیتهای قانونی منطقه را یکی از مسائل این حوزه دانست که موجب بلااثر شدن معافیتها و مشوقهای قانونی مناطق آزاد می‌گردد و این مسئله انگیزه ی سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در مناطق ویژه کاهش میدهد: در هر صورت ما نه تنها بدنبال رفع اینگونه موانع از طریق مراجع قانونی بلکه بدنبال افزایش بیشتر مشوقها برای جذب رونق صنعتی، خصوصا توسعه بخش صنایع تکمیلی هستیم.

شهیدی نیا خاطر نشان کرد: توسعه صنایع پایین دستی و تکمیلی پتروشیمی یکی از اصلی ترین دغدغه های ماست و اعتقاد داریم تمامی مسئولین باید در تکمیل این چرخه همکاری کنند چرا که به دلایل اقتصادی، فنی، اجتماعی، فرهنگی اجرای این صنایع صرفا مسئولیت صنعت پتروشیمی نیست و پس از آسیب شناسی تاخیر در اجرای این مهم، هر نهاد باید به نوبه ی خود در تحقق این موضوع پای کار باشد.


ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: سه شنبه 21 شهریور 1396     بازدید ها: 314     دسته: اخبار سازمان     

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با لحاظ الزامات زیست محیطی توسعه می‌یابد


پیام تسلیت سازمان منطقه ویژه به به خانواده های داغدار و آسیب دیده زلزله کرمانشاه


دومين تمديد فراخوان دوم ارزيابي صلاحيت مناقصه گران فهرست بلند دستگاه مركزي


سومین دوره بازآموزی مدل تعالی سازمانی


خدمات رسانی خانواده بزرگ صنعت پتروشیمی به زوار اربعین


حضور سازندگان تجهیزات صنعتی و صنایع پایین دست خوزستانی در منطقه


افزایش سرعت و جدیت برنامه های تعالی سازمانی در هفته پیش رو


امنیت پایدار ضامن تولید


یک سکوی تیمی و 12 مدال رنگارنگ انفرادی در دست بانوان سازمان


پیام تشکر فرمانده ارشد HSE، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران منطقه


پیام تسلیت مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی


سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در جمع برترین های پدافند غیرعامل


چهار انتصاب در حوزه های اداری، امور گمرکی، بازرسی و سرمایه گذاری


در حکمی از سوی وزیر نفت / شاهدایی، قائم مقام وزیر نفت شد


مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی منصوب شد12345

 
  سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
(PETROCHEMICAL SPECIAL ECONOMIC ZONE)
         
طراحی و پیاده‌سازی: راد رایانه