سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
 

دوران پسا برجام فرصتی برای تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی

دوران پسا برجام فرصتی برای تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی
دسته اخبار سازمان       تاریخ 1396/07/02       بازدید ها 423

 

دوران پسابرجام دوران حیات دوباره صنعت پتروشیمی است و این موقعیت مناسب و تکمیل زیر ساخت ها و تأمین الزام های مورد نیاز جهشی دیگری درتوسعه صنعت پتروشیمی فراهم می کند.

به گزارش خبرنگار نیپنا مرضیه شاهدایی مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درآیین گشایش یازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست ضمن تسلیت فرار رسیدن ماه محرم اظهارکرد: امیدوارم توفیق آن را داشته  باشیم تا نهضت عاشورا و آزادگی آن حضرت راسر لوحه زندگی قرار دهیم.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ادامه داد: مهمترین فعالیت های شرکت ملی صنایع پتروشیمی پس از برجام امضای تفاهمنامه با شرکت های معتبر بین المللی و از سرگیری حضور شرکت های معتبر خارجی در صنعت و حضور در بازارهای جهانی و دسترسی به منابع مالی خارجی با توجه به شرایط و گشایش های نسبی حاصل از اجرای برجام و ابراز علاقه سرمایه گذاران خارجی برای حضور در ایران است. در این راستا لازم است که همه مسئولین و دست اندرکاران صنعت با اتخاذ راهبردهای مناسب و کارآمد از این فرصت استفاده کرده و زمینه ورود سرمایه های خارجی را چه به صورت مستقیم یا تسهیلات فراهم نمایند.

شاهدایی  افزود: صنعت پتروشیمی ایران با وجود منابع عظیم هیدروکربوری در کشور  با هدف تامین نیازهای صنایع داخلی و حضور در بازارهای  بین المللی از سالیان پیش آغاز شده است به طوری که این صنعت با بیش از نیم قرن فعالیت، چندین برنامه توسعه  را به اجرا گذاشته و موفق به ارتقا این صنعت در کلاس جهانی شده است.

وی همچنین خاطر نشان کرد با تشدید تحریم های بین المللی رشد توسعه با کندی مواجه بوده که با لغو تحریم های بین المللی و تغییر فضای حاکم بر کسب و کار کشور پس از برجام روند فرآیند توسعه صنعت پتروشیمی دوباره سرعت گرفت و بی شک دوران پسابرجام دوران حیات مجدد صنعت پتروشیمی بوده است و این موقعیت مناسب و تکمیل زیر ساختها و تأمین الزامات مورد نیاز جهشی دیگری در توسعه صنعت پتروشیمی فراهم می نماید. البته این جهش موتور محرک تکمیل فرآیند توسعه صنعتی و اقتصادی کشور بخصوص صنایع تکمیلی پتروشیمی خواهد بود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: جا دارد تا یادآوری نمایم که هدف سرمایه گذاران خارجی درایران عمدتاً دستیابی به بازار، منابع طبیعی ، ورود به بازار منطقه از طریق ایران، دسترسی به نیروی متخصص و استفاده از مشوق هایی است که باید در زمان  عقد قرارداد و با ملحوظ نمودن قانون استفاده حداکثری از توانمندی داخل کشور در نظر گرفته شود همچنین باید زمینه ارتقا جایگاه فنی و تکنولوژیکی سازندگان داخل در حوزه صنایع بالادستی و پایین دستی  فراهم شود

تولید مواد پلیمری در کشور در حدود ۷.۵ میلیون تن در سال بوده که با برنامه ریزی کلان انجام شد تا پایان بر نامه ششم توسعه این میزان به ۱۲ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت و می توان موجبات رونق و تنوع بیشتر صنایع پایین دست پلیمری در کشور را فر اهم نماید

شاهدایی در مورد میزان تولیدات این صنعت گفت: در سال ۹۵ از ۱۶ میلیون تن محصول پتروشیمی عرضه شد به بازار داخلی کشور بالغ بر ۴ میلیون تن انواع محصولات پلیمری در اختیار صنایع پایین دست قرار گرفت که عمده ترین محصول آن پلی اتلین و پلی پروپیلن بوده است.

شاهدایی توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی را یکی از مهم ترین ارکان اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی همگام با سیاست های دولت در حمایت از صنایع پایین دستی در جهت توسعه متوازن در تمام مناطق کشور، حرکت گسترده و عظیمی را آغاز کرده است. این توسعه با تلاش سیاست گذاران صنعت پتروشیمی از طریق ایجاد ثبات و تداوم عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا، کمک به توسعه بازارهای داخلی و صادراتی محصولات پایین دستی و پیگیری تولید گریدهای جدید محصولات پلیمری است.

شاهدایی توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی را در راستای اصلاح نظام تعرفه‌های گمرکی در محصولات وارداتی مشابه محصولات داخلی یا اصلاح قوانین تشویقی برای فروش داخلی محصولات پتروشیمی مجتمع‌های دانست و گفت: نمایشگاه ایران پلاست به عنوان یکی از معتبرترین نمایشگاه های تخصصی صنعت پلاستیک منطقه ظرفیت ها و توانمند های این صنعت را در منظر دید جهانیان قرار داده و صنعتگران ایرانی را نیز با دستاوردهای روز دنیا آشنا می کند. فرصتی برای ارایه دستاوردهای جدید صنعت پلاستیک و نمایش نوآوری ها و دستاوردهای فناوری این صنعت و توجه ملی به قابلیت ها و توانمندی های این صنعت و تمرکز بر رفع چالش ها و موانع توسعه آن و تبیین فرصت ها و ارایه راهکار و رفع موانع است.

 


ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: یک شنبه 02 مهر 1396     بازدید ها: 423     دسته: اخبار سازمان     

بازدید از سایت منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی


گشایش در پرونده های مربوط به مشاغل سخت و زیان آور منطقه


کلنگ آغاز عملیات اجرایی ساخت پروژه کوروش به زمین زده شد


درک مشترک از مفاهیم پدافند غیر عامل و الزامات آن حاصل برگزاری این دوره های بود


شهیدی نیا عضو شورای سیاستگذاری رویدادهای اقتصادی بین المللی استانداری خوزستان شد


آغاز دوره پنجم آموزش 3 روزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران


اعزام نیروهای امدادی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به کرمانشاه


مانور دورمیزی پتروشیمی تندگویان برپایه یک سناریوی فرایندی


اعلام جزئیات طرح توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از زبان شهیدی نیا


تحویل محموله کمکهای کارکنان سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به هلال احمر


منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با لحاظ الزامات زیست محیطی توسعه می‌یابد


پیام تسلیت سازمان منطقه ویژه به به خانواده های داغدار و آسیب دیده زلزله کرمانشاه


دومين تمديد فراخوان دوم ارزيابي صلاحيت مناقصه گران فهرست بلند دستگاه مركزي


سومین دوره بازآموزی مدل تعالی سازمانی


خدمات رسانی خانواده بزرگ صنعت پتروشیمی به زوار اربعین12345

 
  سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
(PETROCHEMICAL SPECIAL ECONOMIC ZONE)
         
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه