سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
 

بهینه سازی عملکرد واحد های قدیمی صنعت پتروشیمی

بهینه سازی عملکرد واحد های قدیمی صنعت پتروشیمی
دسته اخبار نفت، گاز، پتروشيمي       تاریخ 1396/09/12       بازدید ها 22

 

مجتمع های پتروشیمی با هدف بهبود عملکرد و کاهش مصرف انرژی مذاکراتی را با شرکت‌های صاحب نام بین المللی آغاز کرده‌اند.

فرناز علوی مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا گفت: با شرکت های خارجی مذاکراتی صورت گرفته تا با استفاده از ظرفیت تکنولوژیکی کاهش آلایندگی در سطح بین‌المللی و یا منابع مالی بین المللی، واحد‌های قدیمی را بهینه سازی کرده و با همکاری شرکت های داخلی به سمت بهبود فرآیندی واحد‌های موجود گام برداشته و محیطی پاک را برای کارکنان صنعت و ساکنان بومی ایجاد کنیم .

وی گفت : با طرح پیشنهادی بخش خصوصی گام مهمی در راستای جمع آوری گازهای CO2 منطقه عسلویه برداشته می شود که در ادامه با آمونیاک مازاد، اوره تولید می شود که تاثیر خوبی در کاهش میزان انتشار گاز CO2 در محیط دارد.

علوی تصریح کرد: واحد‌های کوچک چینی که بر پایه ذغال سنگ متانول تولید می کنند با ورود واحد‌های بزرگ و اقتصادی از طرف خاورمیانه از رده تولید خارج می شوند و به این ترتیب بالانس عرضه و تقاضا تغییر می کند و صنعت پتروشیمی ایران جایگاه بهتری خواهد داشت.

وی افزود: داشتن سیاست متحد برای ورود به بازار مهم است تا جایگاهی مناسب برای صنعت پتروشیمی ایران در بازارهای مختلف تدوین کنیم. از آنجایی که هزینه اجرای واحد‌های تبدیل گاز طبیعی به پروپیلن و الفین پایین‌تر از ذغال سنگ است، سیاست تکمیل زنجیره گاز و بهتر کردن ارزش محصولات قابل ارائه، جایگاه ایران را در تولید محصولات پتروشیمی در بازار تغییر می دهد.

علوی در مورد بازار اوره نیز تاکید کرد: روند خروج واحد‌های اوره از خط تولید در چین به دلیل آلایندگی و هزینه تولید، منجر به تغییر بالانس بازار می‌شود و ایران به عنوان یکی از بزرگترین صاحبان منابع گاز طبیعی در جهان نقش پر رنگ تری را در بازار اوره بر عهده خواهد داشت. حجم تقاضای اوره و آمونیاک در جهان بالا است و طبق برآورد منابع، در صورت خروج واحد‌های چین طی ۵ سال آتی،ایران می تواند نقش بهتری در بازار ایفا کند.

 


ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: یک شنبه 12 آذر 1396     بازدید ها: 22     دسته: اخبار نفت، گاز، پتروشيمي     
 
شما کاربران عزیز می توانید با عضویت در خبرنامه، آخرین اخبار سایت را در ایمیل خود دریافت نمایید
سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
(PETROCHEMICAL SPECIAL ECONOMIC ZONE)
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه