سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
 

استقرار سیستم مدیریت ایمنی PSM در پتروشیمی امیرکبیر

استقرار سیستم مدیریت ایمنی PSM در پتروشیمی امیرکبیر
دسته اخبار منطقه       تاریخ 1397/01/20       بازدید ها 24

 

استقرار سیستم مدیریت ایمنی PSM از ابتدای سالجاری در پتروشیمی امیرکبیر آغاز شد.

به گزارش نیپنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پتروشیمی امیر کبیر رئیس واحد HSE این پتروشیمی گفت: از ابتدای سال 97 استقرار سیستم مدیریت ایمنی PSM در پتروشیمی امیرکبیر بصورت رسمی در دستور کار قرار گرفت و رعایت اصول مندرج در این سیستم مدیریتی در شرح وظایف کلیه گروه های کاری و مرتبط قرار داده شد که امید است با پیگیری مدیران و مسئولین و کارکنان و پایش مناسب شاهد به حداقل رسیدن رهایش مواد شیمیایی و جلوگیری از بروز حوادث فرایندی باشیم .

 مصطفی قنواتی از استقرار سیستم مدیریت ایمنی ((psm خبر داد و اظهار کرد: این سیستم برای اولین بار در 17 جولای 1990 توسط سازمان ایمنی و بهداشت حرفه ای امریکا ( OSHA ) منتشر شد و نسخه کامل و نهایی این استاندارد نیز در 24 فوریه 1992 منتشر شد، استاندارد PSM ، OSHA جزء اولین قوانین فدرال آمریکا هستند که برای پیشگیری از وقوع حوادث شیمیایی بزرگ به وجود آمده اند.

وی ادامه داد: OSHA پیش بینی کرده است که 6 تا10 سال پس از اجرای PSM حدود 80 درصد کاهش ریسک قابل پیش بینی است و هر ساله از حدود 264 مورد مرگ و میر و یک هزار و 534 مورد جراحت یا بیماری جلوگیری شود، این استاندارد در سال 89 از طرف وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی تحت عنوان مجموعه راهنماهای برقراری سیستم مدیریت بهداشت ایمنی و محیط زیست و آشنایی با اجرای PSM به شماره سند HSE327-01 تاریخ 12/4/89 به کلیه صنایع پتروشیمی ارسال و طی جلساتی به اهمیت استقرار این نظام مدیریتی تاکید کرد .

رئیس واحد HSE پتروشیمی امیرکبیر در ادامه عنوان کرد: در پتروشیمی امیرکبیر از سال های ابتدایی آغاز فعالیت شرکت اقدام هایی جهت استقرار این سیستم انجام شد اما در اواخر سال96 با دستور مدیریت محترم عامل مقرر شد که بصورت رسمی این سیستم مدیریت استقرار پیدا کند و کلیه گروه های کاری مطابق اصول مندرج در این سیستم مدیریتی موظف به اجرا وظایف خود شوند.

قنواتی به 13 شاخص سیستم PSM اشاره کرد و افزود: مشارکت کارکنان، واکنش در شرایط اضطراری، ایمنی پیش از راه اندازی، مدیریت تغییر، تجزیه و تحلیل حوادث، مجوزهای کار (گرم، سرد و ورود)، آموزش، پیمانکاران، یکپارچگی مکانیکی، ممیزی، دستورالعمل های بهره برداری، ارزیابی خطرناک فرآیند، اطلاعات ایمنی فرآیند، شاخص های سیستم مدیریت PSM است که وظایف تمامی گروه های عملیاتی را مشخص می کند.

رئیس واحد HSE پتروشیمی امیرکبیر خاطرنشان کرد: با مشخص شدن وظایف همه گروه های عملیاتی بر اساس این سیستم، ممیزی های لازم نیز از طرف HSE انجام می شودکه نتایج عملکرد آنها رهاشدن مواد شیمیایی را به حداقل می رساند و در صورت بروز حوادث با تحلیل و پردازش های لازم علل بروز حادثه نیز مشخص می شود و نقاط ضعف هر واحد رفع می شود.

قنواتی ادامه داد: صنایع شیمیایی دارای فرایندی هستند که ذاتا خطرناک شناخته می‌شوند، در این صنایع بسیاری از فرآورده ها و محصولات مفید تولید می‌شوند، استفاده و دفع این مواد خطرناک بوده و تا به حال موجب حوادث فاجعه بار در این صنایع شده است.

وی در پایان افزود: در قرن بیستم همزمان با پیشرفت صنعت و تکنولوژی حوادث بسیار زیادی در صنایع فرایندی دنیا به وقوع پیوست این حوادث موجب شد که کشورهای پیشرفته به تدوین قوانین و مقرراتی در قالب سیستم مدیریتی PSM برای پیشگیری و کنترل این حوادث بپردازند.

 


ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: دوشنبه 20 فروردین 1397     بازدید ها: 24     دسته: اخبار منطقه     

هدفگذاری پتروشیمی تندگویان برای افزایش 10درصدی ظرفیت تولید


برنامه ریزی برای افزایش 25درصدی تولید در پتروشیمی کارون


پتروشیمی رازی سالانه ۴۰ شغل جدید برای جوامع محلی ایجاد می‌کند


راه اندازی خط جدید بسته بندی شرکت پتروشیمی غدیر


استقرار سیستم مدیریت ایمنی PSM در پتروشیمی امیرکبیر


تولید پتروشیمی بندرامام به مرز 5 میلیون تن رسید


فاز دوم ۴ قرارداد صنعت پتروشیمی با دانشگاه‌ها سال ۹۷ آغاز می‌شود


گام بلند پتروشیمی امیرکبیر برای کاهش آلودگی محیط زیستی


پتروشیمی فجر تندیس بلورین جایزه سرآمدی و بهبود مستمر صنعت نفت را دریافت کرد


افزایش تولید و فروش پتروشیمی مارون


پیشرفت 42 درصدی پروژه بهینه سازی POLY H پتروشیمی شهید تندگویان


تولید پتروشیمی بندرامام از 4.5 میلیون تن گذشت


شرکت بسپاران بندرامام موفق به دریافت پروانه بهداشتی ساخت محصولات پلی اتیلنی شد


ارزش صادرات پتروشیمی لاله از 238 میلیون دلار گذشت


اتمام تعمیرات اساسی پتروشیمی تخت جمشید تا پایان هفته12345

 
شما کاربران عزیز می توانید با عضویت در خبرنامه، آخرین اخبار سایت را در ایمیل خود دریافت نمایید
سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
(PETROCHEMICAL SPECIAL ECONOMIC ZONE)
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه