اعلام آمادگی یک کنسرسیوم ایرانی برای سرمایه گذاری درماهشهر

جمعه 13 اردیبهشت 1398
دسته: اخبار سازمان
کد خبر: 8038

اعلام آمادگی یک کنسرسیوم ایرانی برای سرمایه گذاری درماهشهر

دو شرکت ایرانی آمادگی خود را برای ایجاد یک کنسرسیوم جهت ساخت یک طرح جدید هگزان در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اعلام کردند.

 

سید امیدشهیدی نیا مدیر سازمان منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر در گفتگو با خبرنگار نیپنا در مورد جلسه با سرمایه گذاران در حاشیه بیست چهارمین نمایشگاه نفت گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: برای اختصاص زمین به یک طرح نرمال هگزان از طرف دو شرکت درخواست سرمایه گذاری داشتیم که در مذاکرات اولیه که در نمایشگاه صورت گرفت پیشنهاد سرمایه گذاری مشترک در قالب یک کنسرسیوم ارائه شد که در جلساتی آتی تصمیم گیری خواهد شد . همچنین یک دیدار با طرح روماک انرژی برای تعیین تکلیف این طرح و اجرای پروژه داشتیم و مقرر شد که شرکت هر چه سریعتر لایسنس طرح را گرفته و عملیات اجرایی را آغاز کند یا درآن زمین طرح دیگری را اجرا کنند. 
وی در مورد وضعیت زمین های منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر گفت: با توجه به اینکه طرح توسعه ای منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر هنوز اجرا نشده است در منطقه با محدودیت زمین مواجه هستیم، بر اساس مصوبه زمین هایی که زیر ۲۵ درصد پیشرفت داشته باشند در فرآیند فسخ زمین قرار می گیرند تا زمین بازپس گرفته شود البته از این مکانیزم به عنوان اهرم برای ایجاد تحرک در طرحها و مالکین زمین استفاده می شود. در مواردی به بعضی فرصت استفاده مجدد نیز به مالکین داده می شود تا در قالب کنسرسیوم و تامین سرمایه طرح جدید یا همان طرح را اجرا کنند و بازپس گیری زمین متوقف می شود. 
وی ادامه داد :تصمیم داریم وضعیت زمین طرح های بلاتکلیف در پایین دست پتروشیمی را مشخص کنیم .البته هدف ما بازپس گیری زمین نیست بلکه فعال کردن پروژه است. یعنی اگر طرح امکان فعال شدن داشته باشد فرصت داده می شود.
شهیدی نیا در مورد اقدامات شورای راهبردی در جریان سیل گفت: سازمان منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر در رامشیر، اهواز، الهایی، شادگان، دشت آزادگان، عین دو، حمیدیه، سوسنگرد معین بودیم و در قالب موکب حضرت علی علیه السلام روزانه ۵ هزار پرس غذای گرم تهیه می شد که در مجموع ۸۵ هزار پرس تاکنون توزیع شده است. در زمینه کمکهای لجستیکی بیش از 100 ماشین آلات سنگین بود که در اختیار دستگاههای اجرایی گذاشته شد.

طراحی و پیاده سازی: راد رایانه