یک شنبه 20 مرداد 1398
کد خبر: 8209
تعداد بازدید: 454
با اجرای یک طرح خلاقانه محقق شد:

صرفه جوئی 2500 مگاواتی ساعت انرژی برق در پتروشیمی فجر

صرفه جوئی 2500 مگاواتی ساعت انرژی برق در پتروشیمی فجر
بهبود طراحی و از مدار خارج نمودن پمپ های واسطه انتقال آب اسمز معکوس واحد تصفیه آب ناحیه یک به دست متخصصین توانمند پتروشیمی فجر انجام شد.

‏ به گزارش نیپنا به نقل از روابط عمومی پتروشیمی فجر، بر طبق طراحی اولیه در فرآیند تولید آب اسمز معکوس واحد تصفیه آب ناحیه یک، محصول بلوکهای تولید آب اسمز ابتدا به یک مخزن واسط Intermediate Tank)) وارد شده و سپس توسط 5 عدد پمپ ، به مخازن ذخیره ی اصلی منتقل می شد. با توجه به کارکرد مداوم وشرایط ویژه پمپ ها ،پیشنهاد فنی امکان از مدار خارج نمودن این پمپ ها مطرح و پس از چندین جلسه هم اندیشی و بررسی های کارشناسی واحدهای خدمات فنی ،بهره برداری ،تعمیرات و بازرگانی ، تایید و به مرحله اجرا گذاشته شد.

اجرای مرحله نهایی این طرح ، با در اولویت قراردادن تعهدات این شرکت نسبت به ذینفعان منطقه و ارسال بدون توقف محصول در کمترین زمان، تکمیل و در مدار قرار گرفت.

از مزایای اجرای این طرح مهم می‌توان به کاهش مصرف انرژی الکتریکی به میزان 2500 مگاوات ساعت در سال ، کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری تجهیزات به علت حذف پنج دستگاه پمپ سانتریفوژ، از سرویس خارج نمودن ملزومات و تابلوهای برقی و ابزاردقیق ، سهولت در بهره برداری اشاره کرد.

لازم به ذکراست پتروشیمی فجر، وظیفه تأمین سرویس های حیاتی شرکت های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی را برعهده دارد .طراحی و پیاده سازی: راد وب