سه شنبه 24 دی 1398
کد خبر: 8449
تعداد بازدید: 111

افتتاح طرح های جدید پتروشیمی در ماهشهر تداوم جریان توسعه هستند

افتتاح طرح های جدید پتروشیمی در ماهشهر تداوم جریان توسعه هستند
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری پیش از ظهر امروز (سه شنبه 24 دی ماه 1398) برای افتتاح چندین طرح دانش بنیان وارد ماهشهر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، امروز در این منطقه شاهد افتتاح چندین طرح دانش بنیان بودیم که واحد فرآورده تولید PBR  با ظرفیت تولید 55000 تن در سال، لاتکس با ظرفیت 20000 تن در سال، واحد تولید STP با ظرفیت 5000 تن در سال و واحد تولید PBR گرید HPS با ظرفیت 18000تن در سال، از جمله ی این طرح ها بودند که در قالب فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید افتتاح شدند. 
براساس این گزارش کاتالیست های پلیمری محصول شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی نیز از جمله طرح های دانش بنیانی بودند که امروز توسط سورنا ستاری به بهره برداری رسمی رسیدند. 
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در جلسه ای که به همین مناسبت برگزار شد، گفت: باعث مسرت است که امروز شاهد این افتتاح طرح های پتروشیمی هستیم؛ طرح هایی که نماد بهره برداری از حداکثر توان داخلی در حوزه تکنولوژی و ساخت داخل هستند. برخی از این طرح ها از لحاظ سرعت اجرا، بسیار موفق عمل کردند و از این نظر قابل توجه هستند.  
سیدامید شهیدی نیا، افزود: افتتاح و بهره برداری از 10 طرح دانش بنیان در حوزه کاتالیست، که نمادی از رفع وابستگی و تکیه بر توان داخلی به شمار می رود. این کاتالیست ها بخشی از نیازهای صنعت پتروشیمی را در حوزه های فناورانه تامین میکنند. 
وی از استمرار جریان توسعه در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ابراز خرسندی کرد و خاطر نشان کرد: این منطقه یکی از هابهای اصلی صنعت پتروشیمی است که توانسته ظرفیت 26 میلیون تنی را با سهم 35 درصد از صنایع پتروشیمی داشته باشد. 
وی در ادامه تصریح کرد: هم اکنون 24 طرح فعال در حوزه بالادستی میانی و تکمیلی داریم که می‌توانند ظرفیت و تنوع تولید در این منطقه را بیش از پیش افزایش دهند. 
شهیدی نیا، با اشاره به اینکه طرح های PDH و MDA برای اولین بار است که در کشور اجرا میشوند، خاطر نشان کرد: ما به طور جدی به دنبال نهایی کردن طرح توسعه منطقه هستیم چرا که استقبال سرمایه گذاران طرح های پتروشیمی، محدودیتهایی در واگذاری زمین در منطقه فعلی را برای ما ایجاد کرده است. خوشبختانه اخذ مجوزهای مربوطه طرح توسعه در حال پیگیری است و امیدواریم با کمک نهادهای ذیربط، این امر مهم تحقق پیدا کند.
 وی ادامه داد: درصورتی که طرح توسعه محقق شود، زمینه توسعه ی جدیدی در مجموعه صنایع پتروشیمی ماهشهر به عنوان یکی از مراکز اصلی توسعه ایجاد خواهد شد و در جهش سوم صنعت پتروشیمی، سهم مهمی را در این منطقه خواهیم داشت.طراحی و پیاده سازی: راد رایانه