title
چهار شنبه 12 مرداد 1401 کد خبر: 10093 لینک کوتاه 61

با هدف مقابله با تحریم‌ها؛

شاه‌میرزایی: وابستگی صنعت پتروشیمی به خارج از کشور باید کاهش یابد

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر کاهش وابستگی این صنعت به خارج از کشور تا پایان دولت سیزدهم تاکیدکرد و گفت: این اقدام باید در چارچوب مقابله با تحریم‌ها و بومی‌سازی تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنعت پتروشیمی محقق شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، مرتضی شاه‌میرزایی روز سه شنبه در آیین ابلاغ حکم فرماندهی ارشد پدافندغیرعامل و مدیریت شرایط اضطراری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اظهار داشت: همواره دشمنان ملت ایران در تلاش برای توقف توسعه اقتصادی کشور هستند و به‌همین دلیل در ادوار مختلف، اشخاص و صنایع مختلف کشور در ردیف تحریم‌ها قرار می گیرند.
 
وی ادامه‌ داد: این تحریم‌ها با هدف اخلال در روند تولید محصول و آسیب به معیشت مردم اعمال می‌شوند که به‌همین دلیل باید با اقتدار در مقابل این بدخواهی دشمنان ایستادگی کرد.
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه بیش از 50 سال از فعالیت صنعت پتروشیمی در ایران می‌گذرد گفت: با این وجود اما همچنان 40 تا 50 درصد این صنعت در حوزه تجهیزات به خارج از کشور وابسته است.
 
شاه میرزایی با بیان اینکه راهبرد وزارت نفت و مجموعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی قطع وابستگی به خارج از کشور است ادامه‌داد: تا پایان دولت سیزدهم باید شاهد بومی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز در این صنعت باشیم.
 
وی بیان‌ داشت: این اولویت، به‌عنوان یک راهبرد اساسی صنعت پتروشیمی محسوب می‌شود و تحقق آن در ردیف تکالیفی است که برای آن، از سال گذشته برنامه‌ریزی‌های  کابردی شروع شده است.
 
معاون وزیر نفت تحقق این چشم انداز را درگرو مشارکت و همکاری کاربردی‌تر صنعت با شرکت‌های دانش بنیان، سازندگان و مراکز دانشگاهی دانست و گفت: در همین راستا، یکی از نخبگان حوزه فناوری جهت مدیریت سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تعیین شده است.
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خاطرنشان کرد: صنایع حوزه پتروشیمی، در صورتی اجازه سفارش خارجی خواهد داشت که ساخت تجهیزات برای واحدهای آنها توسط سازندگان تجهیزات داخلی زمان بر باشد.
 
شاه‌میرزایی به توانمندی مهندسان داخلی کشور برای تولید تجهیزات مورد نیاز در این صنعت اشاره کرد و گفت: به واسطه این توانمندی‌ها، کشورهای دوست و هم‌پیمان با ایران، متقاضی ساخت برخی از تجهیزات صنایع این کشورها هستند و در رفت و آمدهای اخیر که صورت گرفته، توافق‌هایی نیز منعقد شده است.
 آخرین خبر
طراحی و پیاده سازی: اکسین ویرا