منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي

منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي در محدوده اي به وسعت حدود 2850 هكتار در جنوب غربي ايران و در ساحل خليج فارس، واقع در شهرستان بندر ماهشهر، شهر بندرامام خميني (ره) قرار گرفته شده است.

 اين منطقه با توجه به موقعيت طبيعي و جغرافيايي و همچنين برخورداري از تسهيلات قانوني مناطق ويژه، به منظور توسعه صنعت و تجارت به ويژه صنايع پتروشيمي و صنايع پايين دستي، تأمين منافع اقتصادي، اجتماعي و ملي، جذب تكنولوژي هاي جديد و افزايش اشتغال ايجاد گرديده است.

از نظر موقعيت جغرافيايي، منطقه از طريق بندر امام خمینی (ره) و از آبراه خور موسي به آبهاي آزاد بين المللي وازطريق راه آهن سراسري به تركيه، اروپا و آسياي مركزي دسترسي دارد.

اين منطقه به عنوان بخشي از استان خوزستان ، همانند يك پايگاه استراتژيك و تاثيرگذار در مناطق نفت و گازخيز ايران عمل كرده است. دستيابي به منابع نفت و گاز مواد اوليه و خوراك واحدهاي صنعتي را بيش از پيش  تسهيل مي نمايد. 

در اين راستا سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي جهت مديريت و تحقق توسعه فعاليتهاي صنعتي و اقتصادي در منطقه از جمله صنايع پتروشيمي، به صورت زير مجموعه اي از شركت ملي صنايع پتروشيمي، براساس مصوبه تير ماه  سال 1376 شوراي عالي مناطق آزاد تجاري-صنعتي فعاليت هاي خود را در سال 1377 آغاز كرده و از سرمايه گذاران داخلي و خارجي به منظور سرمايه گذاري در اين منطقه مهم اقتصادي دعوت به عمل آورده است .

اهداف ایجاد منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

 • پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی و برقراری ارتباط تجاری بین المللی
 • تشویق سرمایه گذاراران داخلی و خارجی برای ورود به عرصه تولید
 • توسعه صادرات و محصولات تولیدی و ایجاد تحرک در صنعت ، تجارت و اقتصاد منطقه ای
 • رشد و توسعه اقتصادی استان و بهره گیری از توانایی های بالقوه استان
 • ایجاد بستر مناسب برای حضور در بازارهای جهانی و تولید و پردازش کالا و افزایش صادرات غیر نفتی ، صادرات مجدد ، عبور خارجی (ترانزیت) و انتقال کالا (ترانشیب)
 • جذب سرمایه های داخلی و خارجی
 • جذب دانش و انتقال فناوری از طریق همکاری علمی و صنعتی با شرکت های بین المللی
 • حمایت از صنایع و صنعتگران داخلی و ایجاد تسهیلات برای آنها
 • اقدام عملی در جهت ایجاد اشتغال مولد و کاهش نرخ بیکاری در استان

مشوق ها و مزایای قانونی موجود جهت سرمایه گذاری

 • صدور کلیه مجوز های ذیربط در منطقه ویژه برای فعالان اقتصادی به صورت متمرکز توسط سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی  (اعم از جواز تاسیس ، بهره برداری ، مجوز فعالیت ، گواهی تولید ، مجوز صادرات و...)
 • معافیت از حقوق گمرکی ، سود بازگانی و کلیه عوارض ورود ماشین آلات  ، تجهیزات و کالا به منطقه
 • معافیت  گمرکی برای صادرات محصولات تولیدی  که منشا مواد اولیه خارجی دارند بر اساس محاسبه ارزش افزوده .
 • معافیت 100 درصد سهم مجاز ورود محصولات تولیدی منطقه به داخل کشور با توجه به منشاء مواد اولیه داخلی
 • معافیت کامل از  مالیات بر ارزش افزوده در معاملات درون  منطقه
 • معافیت 7 ساله از مالیات مستقیم از تاریخ صدور پروانه بهره برداری
 • اختصاص و واگذاری اراضی به طرح ها و پروژه های سرمایه گذاری به قیمت کارشناسی
 • تنفس در پرداخت اقساط ارزش زمین ( از 6 ماه تا 12 ماه ) حسب مورد بر مبنای طرح های بالا دست / میانی / پایین دست
 • معافیت از مالیات بر ارزش افزوده در مورد ماشین آلات و تجهیزاتی که از داخل سرزمین اصلی به منطقه ویژه وارد می شوند
 • عدم نیاز به اخذ کارت بازرگانی برای صادرات  محصولات تولیدی به خارج از منطقه و یا واردات مواد اولیه به داخل منطقه ویژه
 • معافیت از حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای صادرات مجدد کالا و تجهیزات پس از اعمال تغییرات در منطقه
 • عدم اعمال هرگونه محدودیت در ترانزیت کالا از منطقه به  سایر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور
 • اختصاص منابع ارزی و ریالی برای طرح های  تولیدی پتروشیمی و صنایع وابسته (طبق مقررات جاری )
 • دسترسی به خوراک صنایع بالا دستی و میانی پتروشیمی
 • وجود امکانات زیربنایی در منطقه اعم از آب، برق و گاز، اسکله، راه آهن و دسترسی به فرودگاه
 • وجود امکانات رفاهی و درمانی در منطقه ویژه
 • وجود مقررات خاص اشتغال و تامین اجتماعی در منطقه ویژه

كاربري اراضي

ازنظر كاربري اراضي، منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي با وسعت معادل 2850 هكتار به 5 سايت به شرح زير تقسيم بندي شده است :

سایت شماره 0 : واقع در ناحیه شمالی منطقه (424.5 هکتار)، شامل حوضچه های استحصال نمک و دپوی نمک می باشد.

سايت شماره1: واقع در ناحيه شمالي منطقه ( 400.3 هكتار)، براي ايجاد صنايع كوچك و متوسط اختصاص يافته است .

اراضي اين سايت براي كاربري هاي مختلف، مانند صنايع پايين دستي پتروشيمي، شيميايي، برق و الكترونيك، ساختماني ، فلزي و ماشين سازي، آزمايشگاه و كنترل كيفيت، ساخت و تعمير و نگهداري تجهيزات و همچنين واحدهاي اداري، خدماتي، اقامتي، تاسيساتي و غرفه هاي تجاري در نظر گرفته شده است .

سايت شماره2: با مساحتي حدود 503.9  هكتار براي ايجاد صنايع سنگين، مياني و پايين دستي پتروشيمي، واحد توليد سرويس هاي جانبي مركزي فجر2، محل انبار جامدات ، ايستگاه مركزي راه آهن در نظر گرفته شده است .

سايت شماره3: بامساحتي حدود 337 هكتار جهت احداث صنايع سنگين ، مياني و پايين دستي پتروشيمي، مركز آموزش و مركز پژوهش و فن آوري ، كارگاه مركزي تعميرات و نگهداري صنايع نفت، گاز و پتروشيمي،  آتش نشاني مركزي ، اورژانس ، محيط زيست و بهداشت .

 سايت شماره4: با مساحتي حدود 261.9 هكتار جهت احداث صنايع سنگين و مياني پتروشيمي و واحدهاي توليد سرويسهاي جانبي مركزي (فجريك).

سايت شماره5: با الحاق پتروشيمي هاي بندر امام (ره) ، رازي و فارابي به اين سايت مساحت آن بالغ 696.4 هكتار گرديده است . از مشخصه هاي عمده سايت 5 وجود هفت پست اسكله تخليه و بارگيري مواد شيميائي ، استقرار انبارها ومخازن مايعات و بازرگاني فرآورده هاي پتروشيمي مي باشد.

لازم بذکر است میزان 226.7 هکتار از مساحت کل منطقه شامل خورها می باشد.

حمل و نقل جاده اي

منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي از طريق جاده هاي زميني و بين المللي درجه يك با مراكز جمعيتي (استان خوزستان و كشور) با فواصل 100 کیلومتر از شهرهاي آبادان، اهواز و 1032 کیلومتر به تهران مرتبط مي گردد.

حمل و نقل دريايي

منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي در جوار تأسيسات منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خميني (ره) با 37 پست اسكله و با ظرفيت اسمي سالانه 37 ميليون تن و از طريق آبراه طبيعي خورموسي (به عنوان يك موج شكن طبيعي) به خليج فارس مرتبط مي گردد. قابل ذكر است كه ظرفيت 7 اسكله اختصاصي منطقه سالانه 15 ميليون تن مي باشد .

حمل و نقل هوايي

فرودگاه ماهشهر با امكان توسعه براي پروازهاي خارجي در هفت كيلومتري منطقه قرار دارد كه از تاسيسات و امكانات مناسب ناوبري و هدايت هواپيما برخوردار مي باشد.

اين فرودگاه از طريق يك بلوار چهار باندي به طول 7 كيلومتر به منطقه متصل مي گردد. فرودگاه هاي بين المللي اهواز و آبادان با فواصل 100 كيلومتري منطقه ويژه واقع مي باشند .

حمل و نقل ريلي

راه آهن سراسري ايران به صورت دو خط از بندر امام خميني(ره) به اهواز از كناره غربي منطقه ويژه اقتصادي عبورمي نمايد.

شبكه راه آهن داخل منطقه از جنوبي ترين نقطه شروع و تا شمالي ترين بخش ادامه داشته  و به طور مستقيم تعداد زيادي از مجتمع ها و كارخانجات مستقردرمنطقه را تحت پوشش قرار مي دهد. شبكه سراسري ريلي علاوه براينكه راهي ارزان و مطمئن براي دست يابي به ساير مناطق ايران است، امكان برقراري ارتباط با ساير كشورهاي همسايه ، مانند كشورهاي آسياي مركزي ، قفقاز و تركيه را ميسرمي سازد.

آب

استقرار منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي دراستان خوزستان كه يكي ازاستانهاي پرآب كشوراست، اين منطقه را ازنظر تامين آب درشرايط مناسبي قرارداده است .

با سرمایه گذاری وسیع انجام شده برای ساخت شبکه آب رسانی به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ، در حال حاضر350 هزار متر مکعب آب در شبانه روز براي منطقه، از طریق رودخانه كارون و از محل تاسيسات آبرساني كوت امير تامین می گردد.

گاز

استان خوزستان يكي از غني ترين مناطق كشور از نظر وجود ذخاير نفت و گاز مي باشد سهولت دستيابي به خوراك و مواد اوليه فراوان براي طرح هاي صنايع پتروشيمي از عمده ترين مزاياي اين منطقه است .

در حال حاضر 14.4 ميليون مترمكعب در روز گاز از طریق پالايشگاه بيدبلند از طریق خط لوله به منطقه به منظور تامين سوخت نيروگاهها و خوراك مجتمع ها انتقال می یابد.

برق

تامین عمده انرژی الکتریکی در سایهای 2و3و4 که به صنایع نیمه سبک، نیمه سنگین و سنگین اختصاص می یابد در مقیاس بزرگ صنعتی و سطح ولتاژ kv132باظرفیت 1495مگاوات برق(835 مگاوات در فاز يك - 660 مگاوات در فاز دو)  به عهده نیروگاه گازی شرکت پتروشیمی فجر می باشد.

در سایت 1 که کاربری آن ایجاد صنایع سبک پتروشیمی و صنایع پایین دست جانبی آن است، بدلیل تعداد و پراکندگی صنایع و مصارف کم آنها، سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی راسا" متعهد به تامین برق این واحدها ازشبکه سراسری در سطح ولتاژ فشار متوسط kv33 می باشد.

وضعيت آب و هوا

شهرستان ماهشهر در جنوب غربي كشور داراي آب و هواي گرمسيري است. با توجه به قرارگرفتن منطقه در جوار دريا، رطوبت نسبي هوا زياد است .

ميزان بارندگي منطقه كمتر از250 ميلي ليتر در سال و حد اكثر بارندگي در24 ساعت، 45 ميلي متر گزارش شده است.

امكانات اقامتي و درماني

با توجه به استقرار صنايع عظيم پتروشيمي در منطقه، تاسيسات و تسهيلات رفاهي و اقامتي مناسبي در پيرامون منطقه ويژه ايجاد شده است .

منازل سازماني، هتل ها، درمانگاه ها، مراكز اداري- تجاري، اماکن ورزشی، مدارس، مراکز فرهنگی و بيمارستان 200 تختخوابي پتروشيمي و پارك ارم ، مواردي از اينگونه تاسيسات مي باشند.

همچنين، علاوه بر تاسيسات و امكانات فوق، تسهيلات عمومي شهري ديگری نیز مانند بيمارستان، هتل، سينما،كتابخانه و دانشگاه های مختلف در سطح شهرستان وجود دارد.

مخابرات

مخابرات سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي به صورت متمركز سرويس‌هاي ارتباطي و مخابراتي را جهت تمامي شركت‌هاي پتروشيمي مستقر در منطقه و همچنين سرمايه‌گذاران و شركت‌هاي پايين دستي بر عهده دارد.  

وجود 17 مركز تلفن الكترونيكي مستقل با ظرفيت 13108 خط و همچنين 900 كانال ورودي و خروجي جهت برقراري ارتباطات برون شهري و بين‌الملل و بالعكس از دیگر امکانات مخابرات منطقه می باشد.

امكانات شبكه اينترنت با استفاده از بستر فيبر نوري جهت ارائه سرويس‌هاي اينترنتي به ظرفيت 155mb/s و وجود سیستم رادیو ترانک در حال سرويس دهي به كل منطقه مي‌باشد.

سرمايه گذاري هاي توليدي و مشاركتها

امور سرمایه گذاری با آگاهی در زمینه ساختار اقتصاد کلان و سیاستگذاری های بخش خصوصی و دولتی در زمینه توسعه صنایع به ویژه صنایع پتروشیمی و همچنین خط مشی های بازرگانی داخلی و خارجی و امور گمرکی و آگاهی کامل از قوانین و مقررات مربوط به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فرصتهای جدیدی را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی و مشارکت ها تعریف و در زمینه جذب این سرمایه گذاران در منطقه فعالیت می نماید.

اهداف امور سرمايه گذاري سازمان

 • جذب هر چه بيشتر سرمايه گذاران داخلي و خارجي در منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي.
 • افزايش سهم صنعت پتروشيمي در توليد ناخالص داخلي و صادرات غير نفتي به منظور كاهش وابستگي به اقتصاد نفتي و بهبود شاخصهاي كلي اقتصاد ملي.
 • هماهنگي و تدوين راهكارها جهت حمايت از فعاليت هاي اقتصادي بخش خصوصي در صنعت منطقه ويژه و تسهيل ارتباط تجارت بين المللي.
 • كمك به ايجاد ارزش افزوده بيشتر از طريق گسترش حلقه هاي تكميلي صنعتي و زنجيره ارزش.
 • بررسي و تدوين ايده هاي نو سرمايه گذاران به عنوان كارآفرينان صنعت پتروشيمي به سياستگذاران كلان شرکت ملی صنایع پتروشیمی.
 • روان سازي فرآيند جذب سرمايه گذاري و معرفي فرصت هاي رقابتي سرمايه گذاري در منطقه.
 • يكپارچه سازي و هماهنگي كليه فرآيند هاي جلب و جذب سرمايه گذاري با رويكرد حاكميتي توسعه
 • حرکت در مسیر احداث شیمی شهرها

امور گمركي سازمان

زير مجموعه سازمان منطقه ويژه اقتصادي مي باشد كه مجري مقررات صادرات و واردات در منطقه است.

نقش امور گمركي سازمان در جهت اجراي اهداف اقتصادي و گمركي منطقه بوده كه در قانون تشكيل واداره مناطق ويژه اقتصادي مصوب 1384/10/29 و آئين نامه اجرايي مناطق ويژه اقتصادي مصوب  86/3/6 به آن اشاره شده است.

امور گمركي سازمان مسئوليت هماهنگي و مديريت فعاليتهاي مجاز گمركي و بازرگاني سرمايه گذاران و فعالان مجاز در منطقه، نگهداري و كنترل صحيح كالاهاي اماني وارده به منطقه در انبارها و اماكن مجاز ، كنترل معاملات و نقل و انتقالات كالاهاي منطقه از طريق صدور قبض انبار تفكيكي، استخراج اطلاعات آماري گمركي منطقه، صدور گواهي مبدأ و ديگر فعاليتهاي مرتبط را دارا مي باشد.

واحد كار و خدمات اشتغال

به استناد تبصره 1 ماده 5 مقررات اشتغال نيروي انساني ، بيمه و تامين اجتماعي مناطق آزاد تجاري صنعتي جمهوري اسلامي ايران و طبق حكم وزير محترم كار و امور اجتماعي در مورخ 1387/10/22 واحد كار و خدمات اشتغال سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي رسماً آغاز بكار نمود و اين واحد نسبت به تنظيم امور بازار كار ، نظارت بر مسائل حفاظت و بهداشت كار و بيمه و تامين اجتماعي و ساير امور اقدام می نماید .

امور HSE (ایمنی و آتشنشانی، محیط زیست، بهداشت و پدافند غیر عامل)

 • بهداشت

اداره ی بهداشت با هدف ارتقاء سطح سلامت کارکنان در منطقه تاسیس گردیده است. این اداره به منظور نیل به هدف مذکور علاوه بر نظارت مستمر بر رعایت شاخص های بهداشتی در سطح منطقه ، با تجهیز و راه اندازی آزمایشگاههای بهداشت به کمی سازی پایش های خود پرداخته و با انجام آنالیزهای دستگاهی از ریسک فاکتورهای موجود، عملکرد خود را تقویت نموده است.

زمینه های فعالیت :

بهداشت حرفه ای

بهداشت محیط

تغذیه

آموزش بهداشت

 • محيط زيست

سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي به منظور توسعه پايدار و حفاظت از محيط زيست و تخصیص نیروی انسانی و تجهیزات آزمایشگاهی به این واحد ، اقدام به شناسايي منابع توليد آلودگي در منطقه و پایش مستمر آلاینده ها و تلاش برای کنترل انتشار آلاینده های زیست محیطی و  تجزیه و تحلیل مسایل و مشکلات محیط زیستی نموده است. اداره محیط زیست سازمان داراي دو بخش آزمايشگاه و کارشناسي  بوده و ضمن انجام پايش هاي روزانه بر روي هواي منطقه و پساب مجتمع هاي پتروشيمي، داده هاي آزمايشگاهي را پردازش و اطلاعات آماري و راهكارهاي کارشناسي را جهت بهبود وضعيت زيست محيطي منطقه ارائه مي نمايد.

اهم فعاليت هاي اداره محيط زيست سازمان در راستاي حفاظت از محيط زيست به شرح ذيل مي باشد:

 • پايش و كنترل مداوم آلاينده هاي آب، پساب، هوا، خاك و صوت
 • نظارت بر عملكرد زيست محيطي شركت هاي منطقه
 • شناسايي، ارزيابي و كنترل جنبه ها و آثار زيست محيطي واحد های سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
 • نظارت بر نحوه مديريت پسماندهاي ويژه
 • ارايه گزارش تحليلي از پايش هاي زيست محيطي شركت هاي پتروشيمي منطقه
 • برگزاري منظم نشست ها و جلسات ماهانه محيط زيست منطقه با حضور نمايندگان محيط زيست مجتمع ها و ديگر سازمان هاي ذي ربط شهرستان و استان
 • نيازسنجي و تعريف پروژه هاي پژوهشي محيط زيستي
 • برگزاري کلاسهاي آموزشي، سمينار و همايش  مرتبط با محيط زيست جهت افزايش توان علمي مديران و كارشناسان محيط زيست منطقه
 • ترويج فرهنگ زيست محيطي
 • انجام تبليغات زيست محيطي از طريق تهيه بروشور،فيلم، نصب تابلو و پوستر در سطح منطقه

 

 • ایمنی و آتش نشاني

این اداره از دو بخش ایمنی و آتش نشاني تشکیل شده است . کارشناسان بخش ایمنی از طریق شناسايي و ارزيابي ريسك، بازدید های دوره ای از ادارات و تاسیسات سازمان، شرکت های مستقر در منطقه و خطوط خوراک و محصول در آفسایت،  آگاه سازي كاركنان، اشاعه فرهنگ ایمنی و اطمینان از انطباق فعاليتهای جاری با مقررات و استاندارد های ایمنی در جهت پیشگیری از بروز حوادث تلاش می نمایند.

کارکنان بخش آتش نشانی نیز به صورت متمركز، ارايه سرويس هاي مورد نياز طرح ها و مجتمع هاي پتروشيمي مستقر در منطقه را بر عهده دارند. این بخش در حال حاضر داراي سه ایستگاه آتش نشانی (شامل يك ايستگاه مركزي و دو ايستگاه فرعي) است كه با در اختيار داشتن خودروهاي آتش نشانی به همراه با تجهيزات لازم و كادر مجرب و آموزش ديده، يكي از واحدهاي كم نظير در سطح كشور است كه توانايي پشتیبانی از بحران های سطح منطقه را دارا مي باشد.

شایان ذکر است که با هدف توانمندسازی کارکنان و مدیران، این اداره نسبت به ساخت و تجهیز یک مرکز منحصر به فرد تمرینات آتش نشانی(Fire Ground) اقدام نموده و در آن بسیاری از تکنیک ها و روش های نوین مقابله با حریق و حوادث نشت مواد سمی و قابل اشتعال را به كاركنان منطقه و سایر علاقمندان ارائه می دهد.

 • پدافند غیر عامل و مدیریت بحران

کارشناسان این واحد ضمن رصد و پایش کلیه تهدیدات احتمالی، شناسایی آسیب پذیری ها و برنامه ریزی لازم جهت ارتقاء پایداری و افزایش بازدارندگی در سطح منطقه با همکاری سازمان پدافند غیر عامل ،برنامه ریزی لازم جهت اجرای رزمایش های هدفدار مبتنی بر سناریو های متناسب با وضعیت منطقه را انجام می دهد. همچنین در زمینه انجام مطالعات پدافند غیر عامل شرکت های تازه تاسیس و پیگیری اجرای الزامات پدافند غیر عامل در شرکت های مذکور نیز فعالیت می نمایند.

شهرداری

شهرداری سازمان منطقه ویژه بمنظور ارائه خدمات شهری – فضای سبز ، مبلمان شهری، حفظ و نگهداری جاده های ارتباطی ،‌کنترل ترافیک، جلوگیری از سد معبر ، رسیدگی به درخواست شرکت ها جهت صدور پروانه ساخت ،‌صدور مجوز حفاری ،‌صدور دفترچه پایان کار،‌ایجاد و توسعه اماکن رفاهی – خدماتی ، راهبری بارهای ترافیکی و در نهایت ارتقا سطح رضایت مندی کارکنان و شرکت های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی را عهده دار می باشد.

لازم بذکر است که تاکنون بیش از 94 هکتار از مساحت منطقه زیر پوشش فضای سبز قرار گرفته و همچنین بیش از 11 میلیون اصله نهال حرا در خورهای همجوار منطقه کاشته شده است.

حراست:

حجم بالای سرمایه گذاری داخلی و خارجی به منظور توسعه صنعت و تجارت در حوزه پتروشیمی ، این منطقه را به یک پایگاه استراتژیک و تاثیر گذار در اقتصاد کشور مبدل نموده است.

حراست ارشد منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با اشرافیت کامل به این موضوع و با بهره گیری از توان پرسنل مجرب و متعهد و بکارگیری به روز ترین تجهیزات حفاظت الکترونیک در سطح وزارت نفت، در راستای تامین امنیت و تولید پایدار ، متولی حفاظت و حراست از تاسیسات، دارایی های و منابع انسانی شرکت های مستقر در منطقه می باشد.

هماهنگی با نهادهای نظامی، انتظامی و قضایی شهرستان و ایجاد ارتباط گسترده با بخش های مرتبط بالادستی در صنعت پتروشیمی و وزارت نفت موجب گردیده تا این حراست گام های موثری در راستای رفع موانع تولید و اطمینان بخشی به سرمایه گذاران داخلی و خارجی برداشته و با ایجاد یک نظام همگرا و تعامل محور با مشارکت کلیه مدیران و روسای حراست ها در مدیریت بحران های منطقه نیز همواره تاثیر گذار باشد.

جوان گرایی، توجه به عملکرد علمی و تشویق کارکنان حراست به حفظ آمادگی جسمی ، روحی و اعتقادی از دیگر خصوصیات سازمانی حراست ارشد منطقه ویژه می باشد.

مطالعات مهندسی طرح توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

لزوم تعریف طرح توسعه منطقه

 • ایجاد ارزش افزوده و ایجاد صنایع پتروشیمیایی میان دستی و پایین دستی
 • حضور صنایع عظیم پتروشیمی موجود در منطقه.
 • قابلیت بهره‌مندی از حوزه‌های گازی مستقل.
 • امکان تامین خوراک مورد نیاز از واحدهای صنایع سنگین پتروشیمی.
 • پتانسیل وجود پایانه‌های زمینی (جاده‌ای، ریلی)، هوایی و دریایی در منطقه.
 • وجود زیرساخت‌های اولیه مورد نیاز صنایع احداث شده در برنامه‌ریزی‌های سال‌های قبلی.
 • وجود اسکله‌های مجیدیه، بندر امام خمینی و ... .
 • جایگاه حاکمیتی، اقتصادی و صنعتی موجود سازمان منطقه ویژه در استان.
 • کمبود اراضی مورد نیاز برای طرح‌های جدید.
 • اهمیت صنایع تکمیلی در شرایط موجود منطقه.
 • پاسخگویی به نیازهای اجتماعی منطقه.

مستندات مهم و تاثیرگذار در روند اجرای طرح

 • مصوبه هیأت مدیره سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در خصوص اجرای طرح توسعه منطقه
 • مصوبه هیأت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص اجرای طرح توسعه منطقه
 • آیین‌نامه چگونگی ایجاد مناطق ویژه اقتصادی، (دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی).

اقدامات

 • هماهنگی با مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی صنایع پتروشیمی
 • هماهنگی با مدیریت برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی
 • هماهنگی با مدیریت طرح‌ها شرکت ملی صنایع پتروشیمی
 • تعریف شرح خدمات مشاور طرح در مرحله انجام فرآیند مناقصه

 

طراحی و پیاده سازی: اکسین ویرا